See doffeli on Wiktionary
{
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "doffeli",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffelit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "doffeli",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffelit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffelit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffelien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffeleiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffeleitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffeleja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "doffeliin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffeliksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "doffeleiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "doffelitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffelein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "doffelini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffelini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffelini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffelini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffelieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffeleideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffeleitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffeliani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "doffeliini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffeliltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "doffeleikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "doffelittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "doffelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeliesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffeleidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffeleittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffeliasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "doffeliisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffeliltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffeliksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "doffeleiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "doffelittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "doffelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeliemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffeleidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffeleittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffeliamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "doffeliimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffeliltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffeliksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "doffeleiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "doffelittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "doffelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffelienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffeleidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffeleittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "doffeliinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffeliltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffeliksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "doffeleiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "doffelittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "doffelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeliensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffeleidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffeleittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffeliaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeliansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffeleitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffelissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffeleissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffelistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "doffeleistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "doffeliinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffelillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffeleillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffeliltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeliltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "doffeleiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffelillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "doffeleillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffelinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffeleinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "doffeliksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "doffeleikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "doffeleiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "doffelittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffelittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffeleittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "doffeleinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "doffeli",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "doffeli",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "doffel",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-paperi"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"alt_of": [
{
"word": "duffeli"
}
],
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish paperi-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"alternative form of duffeli"
],
"id": "en-doffeli-fi-noun-UQbpN78u",
"links": [
[
"duffeli",
"duffeli#Finnish"
]
],
"tags": [
"alt-of",
"alternative"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈdofːeli/"
},
{
"ipa": "[ˈdo̞fːe̞li]"
},
{
"rhymes": "-ofːeli"
}
],
"word": "doffeli"
}
{
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "doffeli",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffelit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "doffeli",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffelit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffelit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffelien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffeleiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffeleitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffeleja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "doffeliin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffeliksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "doffeleiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "doffelitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffelein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "doffelini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffelini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffelini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffelini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffelieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffeleideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffeleitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffeliani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "doffeliini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffeliltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "doffeleikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "doffelittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "doffelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeliesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffeleidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffeleittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffeliasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "doffeliisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffeliltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffeliksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "doffeleiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "doffelittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "doffelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeliemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffeleidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffeleittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffeliamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "doffeliimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffeliltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffeliksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "doffeleiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "doffelittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "doffelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffelienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffeleidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffeleittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "doffeliinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffeliltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffeliksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "doffeleiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "doffelittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "doffelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeliensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffeleidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffeleittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffeliaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeliansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffeleitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffelissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffeleissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffelistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "doffeleistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "doffeliinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffelillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffeleillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffeliltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeliltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "doffeleiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffelillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "doffeleillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffelinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffeleinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffelikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "doffeliksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "doffeleikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "doffeleiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "doffelittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffelittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "doffeleittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "doffeleineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "doffeleinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "doffeli",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "doffeli",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "doffel",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-paperi"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"alt_of": [
{
"word": "duffeli"
}
],
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish paperi-type nominals",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ofːeli",
"Rhymes:Finnish/ofːeli/3 syllables"
],
"glosses": [
"alternative form of duffeli"
],
"links": [
[
"duffeli",
"duffeli#Finnish"
]
],
"tags": [
"alt-of",
"alternative"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈdofːeli/"
},
{
"ipa": "[ˈdo̞fːe̞li]"
},
{
"rhymes": "-ofːeli"
}
],
"word": "doffeli"
}
Download raw JSONL data for doffeli meaning in All languages combined (21.0kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.